به بهانه روز ادبیات کودک و نوجوان
امتیاز بدین:
4/3125
۱۸ تیر ۱۳۹۵
به بهانه روز ادبیات کودک و نوجوان
یکی بود یکی نبود، زیر گنبد کبود...
ما بزرگتر‌ها، وقتی هنوز کوچیکتر بودیم، توی دنیای قصه‌های مادربزرگ‌ها و کتاب‌های داستان و شعرهای کودکی بزرگ می‌شدیم... ماها در کنار شخصیت‌های اون قصه‌ها زندگی می‌کردیم و ساعت‌ها توی اون داستان‌های ساده اما پر از تصویر و شورِ زندگی حال می‌کردیم! یادش بخیر!
امثال «مهدی آذری یزدی، منوچهر احترامی، صمد بهرنگی و ...» حق بزرگی به گردن ماها دارند. این دست هنرمندها تنها کسانی هستند که به وجودِ واقعی و سرشار از سادگی و صداقت کودک نزدیک هستند. یادشان سر سبز...
.
.
گفته می‌شود ادبیات عامل وحدت کودکان جهان است؛
گفته می‌شود که روح کودک،برای پرواز، برای رشد و  تجلّى به ادبیات و قصه و شعر و کتاب احتیاج دارد؛
گفته می‌شود اگر می‌خواهید فرزندانتان در آینده خلاق و دارای قدرت مدیریت باشند، باید از کودکی کتابخوانی بلد باشند؛
گفته می‌شود... بیخیال...! خیلی چیزا گفته‌ می‌شود...!
اما شنیده می‌شود که سرانه‌ی مطالعه در کشور ما خیلی پایین است٬ پایین تر از آن چیزی که در ذهن ما بگنجد...!
ما نسلی بودیم که با کتاب و داستان و شعر و قصه‌های قبل از خواب بزرگ شدیم! کاش فرهنگسازی مطالعه را از خودمان شروع کنیم و به فرزندانمان نیز یاد بدهیم هر وقت حوصله‌شان سر رفت، یا احساس تنهایی کردند، سراغ کتاب بروند و در لذت داستان‌ها و ماجراهای کتاب سهیم شوند! برایشان کتاب بخوانیم، برایمان کتاب بخوانند، به آن‌ها کتاب هدیه بدهیم و یادشان بدهیم که با کتاب می‌توان به معنای واقعی «بزرگ» شد...

در مورد این پست نظر بده !

نظرات دوستان در مورد این پست !

 • mohaddeseh
  سلام من محدثه هستم و سیزده سالمه . در نویسندگی استعداد دارم و داستان کوتاه زیاد مینویسم . خوشحال میشم اگه بتونم باهاتون همکاری بکنم .
  پاسخ پرتقال: سلام
  می تونی نمونه کارهات رو به ایمیل ما بفرستی
  porteghalp@gmail.com
 • مبینا دانشور
  سلام من مبینا13 ساله از تبریز هستم و در زمینه ادبیات نوجوان کار هایی کردم.داستان های کوتاه زیادی هم نوشتم.در صورت تمایلتون حاضرم با انتشارات پرتقال همکاری داشته باشم.
  پاسخ پرتقال: چه عالی.
  لطفا سری به ایمیلت بزن پس.
 • lona
  سلام پرتقال جون!
  کتابات حرف ندارن و عالین کلا نظیرش هیچ جایی نیست من بیشتر کتابام مربوط به کتابای شماست .خیلی دوسستتون دارم .امیدوارم نشرتون تا بی نهایت پایدار بمونه.
  پاسخ پرتقال: سلام lona جون،
  تو هم حرف نداری!
 • آریانا
  سلام.من آریانا توکل نیا هستم و 13 سالمه.من در زمینه ی ادبیات کودک و نوجوان فعالم.من خبرنگار افتخاری دوچرخه همشری.یکی از نویسندگان یکی از کتاب های استانی بوده و مقاماتی هم در این ضمینه آورده ام.می خواستم بگم اگه یه موقعی در حال نوشتن یا ایده ای برای نوشتن شعر و ادبیات نوجوان بودید.خوشحال میشم بدون هیچ چشم داشتی باهاتون همکاری کنم.
  پاسخ پرتقال: سلام.پس لطفا سری به ایمیلت بزن.
 • taha
  salam
  پاسخ پرتقال: سلام:)

پرتقالی شو!

به حساب کاربری خودتون وارد شوید